1/3

Soome saun​

 
Juba iidsest ajast on saun mänginud suurt osa eestlaste elus. Oli ju vanadel eestlastel püha hiie kõrval justnimelt saun väga austatud paik. Soome saunas on õhk kuum ja kuiv ning ruumi seinad puiduga üle löödud. Astmeline lava võimaldab reguleerida erinevate temperatuuride nautimist. Soojusallikaks on kuumad kerisekivid, millele leili viskamisega õhku lühiajaliselt niisutatakse. Temperatuur saunas tõuseb 70-95 kraadini. Sauna õige mõju tuleb esile külmade ja kuumade faaside vaheldumises – igale laval käimisele peaks järgnema jahutamine külma veega või värske õhu käes. Enne basseini minemist laske kindlasti kehal maha jahtuda.
Pea kõik inimesed tunnevad ennast peale sauna hästi. Tihti ei teavitata aga endale, milline koorem tegelikult lavaruumi jääb, sest äärmuslike temperatuuridega vahelduvad saunamõnud ravivad inimest justkui salaja. Uurimused kinnitavad, et regulaarsed saunaskäijad on nö „vanniusku“ inimestest tervemad, neil on  vähem pingeid.

 

AurusaunAurusauna ajalugu ulatab kaugele minevikku. Muistsete kreeklaste seas populaarsuse aurusauna võtsid hiljem üle roomlased. Türgi aurusaun ehk haman on säilinud tuhandeid aastaid. Aurusaun levis ka Põhja-Venemaale nimeks baina. Ehtne russkaja hanja on samuti tüüpiline aurusaun. Aurusauna temperatuurivahemik on + 43 – 46 ja õhuniiskus ületab 100%. Aurusaun koormab organismi vähem, kui tavasaun ja lubab protseduuri korrata inimesele sobival ajal. Enne aurusauna tuleks võtta dušši, ühe saunaseansi soovitatav kestvus on 15-20 minutit. Peale sauna jahutada keha jaheda õhuga ja loputada leige veega. Kindlasti tuleks vältida keha nö. ’ehmatamist’ ja külmetamist.

Tänu suurele auru sisaldusele ja niiske kuumuse üldistele kasuteguritele on aurusaun tõhus terviseparandaja paljude tervishädade puhul. Müncheni Ülikooli Meditsiinilise Balneoloogia ja Klimatoloogia Instituut kinnitas aurusauna kasulikkuse kohta tehtud uuringute põhjal järgmised näidustused, mille suhtes soovitatakse kasutada aurusauna tugiprotseduurina: köha, häälekähedus, bronhiaalastma, bronhiit, mitteakuutsed reumaatilised vaevused ning liigeste piiratud liikumine ja liigesevalud, unehäirete, pragunenud ja halva verevarustuse naha puhul, lihaspingete, nahaaluste veresoonte lihaslõtvuse puhul.
Aurusaun mõjub silmnähtavalt hästi nahale, sest niiske kuumus stimuleerib nahaalust veresoonte verevarustust ja puhastab nahka intensiivselt, avades poorid, eemaldades surnud naharakud ja mustuse, muudab naha pehmeks, puhtaks ja siidiselt siledaks.
 
Aurusauna positiivsete mõjude loetelu ei ole siin veel kaugeltki läbi – lisaks suurendab aurusaun järsult kudede ja rakkude hapnikuvarustust; stimuleerib immuunsussüteemi, hävitab baktereid ja viirusi ning lisaks kõigele sellele aitab aurusaun põletada 400-600 kalorit iga seansiga.

SanaariumSanaarium on spetsiaalne saun aroomi ja valgusega. Selle eelis on madal temperatuur, mis võimaldab seal pikali olles veeta rahulikult kuni 20 minutit. Väga sobilikuks peetakse seda just lastele ja eakamatele inimestele. Samuti neile, kes ei pea lugu kõrgest temperatuurist. Aroom stimuleerib nahaalust vereringet, aitab lõdvestada keha ja lihaseid.
Johan Spa Hotell, Kauba 13, Kuressaare 93813 info@johan.ee +372 45 40000